Urząd Żeglugi Śródlądowej we Wrocławiu

Deklaracja dostępności

DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI URZĘDU ŻEGLUGI ŚRÓDLĄDOWEJ WE  WROCŁAWIU

Urząd Żeglugi Śródlądowej we Wrocławiu  zobowiązuje się zapewnić dostępność swoich stron internetowych zgodnie z przepisami ustawy z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych. Oświadczenie w sprawie dostępności ma zastosowanie do stron internetowych: https://bip.wroc.uzs.gov.pl/ oraz www.wroc.uzs.gov.pl.

BIP Urzędu Żeglugi Śródlądowej we Wrocławiu (https://bip.wroc.uzs.gov.pl/):

Data publikacji strony internetowej: 2023-01-17.

Data ostatniej dużej aktualizacji:  2024-02-26

Strona internetowa pomocnicza Urzędu Żeglugi Śródlądowej we Wrocławiu (www.wroc.uzs.gov.pl):

Data publikacji strony internetowej: 2012-01-03

Data ostatniej dużej aktualizacji: 2024-02-26

Strony są częściowo zgodne z ustawą z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych z powodu poniższych niezgodności lub wyłączeń:

  • mogą zdarzyć się sytuacje, że pomimo starań redaktorów, pewne dokumenty opublikowane na stronie są niedostępne z uwagi na fakt, że:
  1. pochodzą z różnych źródeł,
  2. są bardzo obszerne, a ich wytworzenie odbywało się w kilku komórkach organizacyjnych, co uniemożliwiało wpływ na ich docelową treść oraz kształt bądź jakość.
  3. opublikowane zostały w oparciu o zasady przyjęte w innej instytucji,
  4. opublikowane zostały przed wejściem w życie ustawy o dostępności cyfrowej;
  • niektóre filmy zamieszczone na stronach mogą również nie posiadać napisów czy innych wymaganych elementów, z uwagi na fakt, że zostały opublikowane również przed wejściem w życie ustawy o dostępności cyfrowej lub pochodzą ze źródeł zewnętrznych oraz pochodzą z serwisu You Tube i nie mają dołączonych napisów dla osób głuchych.
  • brak opisów zdjęć, tekstu alternatywnego dla czytników obsługiwanych przez osoby niepełnosprawne.
  • mapy są wyłączone z obowiązku zapewniania dostępności.

 

Data sporządzenia deklaracji: 2024-02-26

Deklarację sporządzono na podstawie samooceny przeprowadzonej przez podmiot publiczny.

 

STATUS POD WZGLĘDEM ZGODNOŚCI Z USTAWĄ

Strona internetowa jest częściowo przystosowana dla potrzeb osób niepełnosprawnych. Została stworzona zgodnie ze standardami WCAG 2.1. Dostęp do treści jest ułatwiony poprzez korzystanie ze skrótów klawiaturowych. Serwis w znacznym stopniu spełnia wytyczne techniczne związane z dostępnością.

Serwis został zaprojektowany zgodnie z wymaganiami kontrastu opisanymi w Rozporządzeniu Rady Ministrów Krajowe Ramy Interoperacyjności z 12 kwietnia 2012 r. Wszystkie elementy na stronie spełniają minimalne wymagania kontrastu koloru treści do tła. Powyższe Rozporządzenie ustaliło minimalny kontrast na poziomie 4,5:1.

 

WYGLĄDY STRON

  • serwisy posiadają wygodną nawigację ułatwiającą przeglądanie treści poprzez osoby niedowidzące i niesłyszące,
  • możliwe zmiany wielkości czcionki,
  • zastosowano prawidłowy kontrast,
  • konsekwentna nawigacja – spójna i logiczna,
  • tytuły stron prawidłowo wdrożone w całych serwisach, każda strona posiada swój własny tytuł stworzony w oparciu o jeden ustalony wzorzec,
  • nagłówki prawidłowo wdrożone na stronach głównych raz podstronach,
  • linki prawidłowo wdrożone w całych serwisach,
  • fokus oraz tabindex – prawidłowo wdrożone, każdy element nawigacji ma wyraźne obramowanie na aktywnych elementach strony a nawigacja za pomocą klawisza Tab jest logiczna,
  • pułapki klawiaturowe – wykluczone,
  • wszelkie informacje zawarte w serwisie są redagowane w sposób zrozumiały i czytelny.

 

INFORMACJE ZWROTNE I DANE KONTAKTOWE

W przypadku problemów z dostępnością strony internetowej prosimy o kontakt. Osobą odpowiedzialną jest Pan Krystian Błaszczak – pełniący funkcję koordynatora ds. zapewniania dostępności dla osób ze szczególnymi potrzebami. Adres poczty elektronicznej k.blaszczak@wroc.uzs.gov.pl. Kontaktować można się także dzwoniąc na numer telefonu 71 333-08-25.  Tą samą drogą można składać wnioski o udostępnienie informacji niedostępnej oraz składać skargi na brak zapewnienia dostępności.

 

Każdy ma prawo do wystąpienia z żądaniem zapewnienia dostępności cyfrowej strony internetowej, aplikacji mobilnej lub jakiegoś ich elementu. Można także zażądać udostępnienia informacji w formach alternatywnych, na przykład odczytanie niedostępnego cyfrowo dokumentu, opisania zawartości filmu bez audiodeskrypcji itp. Żądanie powinno zawierać dane osoby zgłaszającej żądanie, wskazanie, o którą stronę internetową lub aplikację mobilną chodzi oraz sposób kontaktu. Jeżeli osoba żądająca zgłasza potrzebę otrzymania informacji w formie alternatywnej, powinna także określić formę tej informacji.

 

Podmiot publiczny powinien zrealizować żądanie niezwłocznie i nie później, niż w ciągu 7 dni. Jeżeli dotrzymanie tego terminu nie jest możliwe, podmiot publiczny niezwłocznie informuje o tym, kiedy realizacja żądania będzie możliwa, przy czym termin ten nie może być dłuższy niż 2 miesiące. Jeżeli zapewnienie dostępności nie jest możliwe, podmiot publiczny może zaproponować alternatywny sposób dostępu do informacji.

 

W przypadku, gdy podmiot odmówi realizacji żądania zapewnienia dostępności
lub alternatywnego dostępu do informacji, można złożyć skargę na takie działanie.

 

Po wyczerpaniu wszystkich możliwości skargę można przesłać także do Rzecznika Praw Obywatelskich.

 

Strona internetowa Rzecznika Praw Obywatelskich https://www.rpo.gov.pl/

 

DOSTĘPNOŚĆ ARCHITEKTONICZNA

Urząd Żeglugi Śródlądowej we Wrocławiu  ul. Podwale 62 50-010 Wrocław.

Do budynku prowadzą dwa wejścia. Pierwsze główne od ul. Podwala 62, drugie od ul. Dworcowej. Do wejścia głównego  prowadzą schody. Wejście od ul. Dworcowej umożliwia swobodne wejście i dotarcie na wybrane piętro windą.

 

Wjazd na teren siedziby Urzędu dla podjazdu osoby niepełnosprawnej umożliwiony jest od
ul. Dworcowej. 

W Urzędzie  znajduje się ogólnodostępna toaleta dla osób niepełnosprawnych.

W budynku nie ma oznaczeń w alfabecie Braille'a ani oznaczeń kontrastowych lub w druku powiększonym dla osób niewidomych i słabowidzących.

 Do budynku i wszystkich jego pomieszczeń można wejść z psem asystującym i psem przewodnikiem.

W Urzędzie nie ma pętli indukcyjnych. 

 

Dostępność architektoniczna

Urząd Żeglugi Śródlądowej we Wrocławiu Delegatura w Kędzierzynie-Koźlu, ul. Szkolna 15; 47-225 Kędzierzyn-Koźle

Do budynku prowadzą dwa wejścia. Pierwsze główne od ul. Szkolnej 15, drugie boczne wejście od strony ulicy Zwycięstwa. Do wejścia głównego  prowadzą schody. Wejście od ul. Zwycięstwa umożliwia swobodne wejście i dotarcie na wybrane piętro windą, wejście to wyposażone jest w automatycznie otwierane drzwi przesuwne. 

Wjazd na teren siedziby Urzędu dla pojazdu osoby niepełnosprawnej umożliwiony jest od ul. Zwycięstwa, wydzielone są tam miejsca parkingowe dla osób niepełnosprawnych.

W Urzędzie  znajduje się ogólnodostępna toaleta dla osób niepełnosprawnych.

W budynku nie ma oznaczeń w alfabecie Braille'a ani oznaczeń kontrastowych lub w druku powiększonym dla osób niewidomych i słabowidzących.

Do budynku i wszystkich jego pomieszczeń można wejść z psem asystującym i psem przewodnikiem. W Urzędzie nie ma pętli indukcyjnych.

 

Dostępność architektoniczna

Urząd Żeglugi Śródlądowej we Wrocławiu Delegatura w Krakowie, ul. Ujastek 7; 31-752 Kraków

 

Wejście do budynku usytuowane jest od ul. Ujastek 7, gdzie znajduje się podjazd dla wózków inwalidzkich. Urząd usytuowany jest na parterze, brak jest progów i możliwe jest swobodne przemieszczanie.

Wjazd na teren siedziby Urzędu dla pojazdu osoby niepełnosprawnej umożliwiony jest od ul. Ujastek, wydzielone są tam miejsca parkingowe dla osób niepełnosprawnych.

W Urzędzie  brak jest  ogólnodostępnej toalety dla osób niepełnosprawnych.

W budynku nie ma oznaczeń w alfabecie Braille'a ani oznaczeń kontrastowych lub w druku powiększonym dla osób niewidomych i słabowidzących.

Do budynku i wszystkich jego pomieszczeń można wejść z psem asystującym i psem przewodnikiem. W Urzędzie nie ma pętli indukcyjnych.

 

DOSTĘPNOŚĆ INFORMACYJNO-KOMUNIKACYJNA

Urząd Żeglugi Śródlądowej we Wrocławiu nawiązał współpracę z wrocławską Fundacją FONIS. Dzięki niej istnieje możliwość ze skorzystania w razie potrzeby z usług tłumacza Polskiego Języka Migowego.

 

KONTAKT DLA OSÓB DOŚWIADCZAJĄCYCH TRWALE LUB OKRESOWO TRUDNOŚCI W KOMUNIKOWANIU SIĘ

Zgodnie z przepisami ustawy z dnia 19 sierpnia 2011 r. o języku migowym i innych środkach komunikowania się (t.j. Dz.U.2023.20), Urząd Żeglugi Śródlądowej we Wrocławiu  udostępnia osobom doświadczającym trwale lub okresowo trudności w komunikowaniu się następujące formy kontaktu z urzędem:

  1. korzystanie z poczty elektronicznej - e-mail: urzad@wroc.uzs.gov.pl,
  2. korespondencję pisemną na adres: Urząd Żeglugi Śródlądowej we Wrocławiu,
    ul. Podwale 62, 50-010 Wrocław.

INFORMACJA DODATKOWA

Strona internetowa zawiera dokumenty PDF, które powstały na podstawie dokumentów tekstowych nieprzygotowanych pod kątem dostępności. Aktualnie trwają prace nad konwersją wszystkich plików PDF do wersji dostępnych cyfrowo. 

Staramy się sukcesywnie eliminować wszystkie błędy składowe HTML, aby serwis dobrze spełniał wytyczne związane z dostępnością.

 

do góry